ITENERÁR, ako vypadá a čo nám hovorí

Keďže sa posledné dni dosť hovorí o Tisovskom offroade a mnoho závodníkov ktorí sa chystajú prísť, nemajú ešte také skúsenosti a často sa pýtajú na niektoré veci.

Jednou s takích vecí je aj „ITENERÁR“ ako neoddelitelná súčasť posádky, určená na navigáciu po trati. Itenerár slúži k tomu, aby posádku navigoval po určenej trase a doviedol ju k príslušným špeciálkam a nakoniec do cieľa závodu, v našom offroadovom prípade Trophy.

O tom, ako sa „itík“ používa a ako vlastne vypadá sa dočítate viac po otvorení článku…


Náš itenerár sa štandardne skladá z troch častí. Prvá: číslo situácie, Druhá: metráž, Tretia: ukážka situácie. Môžeme sa však stretnúť aj zo štvrtou časťou, kde je zapísaná poznámka ako napríklad ŠPECIÁLKA, PRUDKÉ STÚPANIE a podobne, slúžiaca na priblíženie situácie a lepšiu orientáciu.

Číslu situácie snáď každý rozumie, k nemu azda len toľko,  že nám pomôže pri orientácii na ktorej zo situácií vlastne sme. A to tak, že po každej absolvovanej situácii si dané čislo zakrúžkujeme, alebo inak označíme. Inak by sa vám mohlo stať, že niečo preskočíte, respektíve nadiktujete situáciu ktorú už máte za sebou.
Metráž udáva vzdialenosť medzi situáciami. Uveďme si príklad z našeho obrázka. Absolovali sme situáciu 2. ku ktorej sme šli 140m a teda pokračujeme s križovatky v pravo 330m ku križovatke v situácii 3. kde pokračujeme v ceste rovno 60m… a tak ďalej. Pochopili ste? Nie? Tak si to prečítajte znova :-).
Ukážka situácie je si myslím jasná. Znázorňuje tvar ktižovatky ( respektíve iné ) pričom šipka ukazuje smer ďalšieho pokračovania. Smer jazdy k ďalšej situácii sa zvyčajne označuje z dola smerom hore. Štandardne sa však smer príchodu označuje malou vodorovnou čiarkou.

itenerar

To je snáď všetko potrebé čo by ste mali vedieť,aby ste porozumeli iteneráru. V prípade otázok možete písať komentáre k článku respektíve v našom fóre. Výpovednú hodnotu článku berte prosím s rezervou, som tiež len amatér začiatočník a možno som niečo spizdil :-).

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.